herb_jpii.png
Krótki rodowód
rodziny Wojtyłów


W XVIII w. z Żabnicy do Czańca przeniosła się rodzina Wojtyłów. Byli to protoplaści Ojca Świętego, obecnie Sługi Bożego Jana Pawła II. W Czańcu mieszkał jego dziadek Maciej, który później zajął się kupiectwem i przeniósł się do Lipnika k. Bielska. Tam urodził się ojciec Karola Wojtyły, który pracując w wojskowości osiedlił się w Wadowicach.

Stuletni dystans czasowy nie zatarł w ludzkiej pamięci faktu, że do Bielska Maciej Wojtyła przybył z niedalekiego Czańca, potomkowie Wojtyłów żyją w Czańcu do dzisiaj.
dzisiaj jest sobota, 1 listopada, 305 dzień 2014 roku
Ogłoszenia duszpasterskie PDF Drukuj Email

UROCZYSTOŚC WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH - 1. XI. 2014

1. Dziś Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze Święte jak w niedziele, z tym, że nie będzie Mszy Św. o godz. 12.00 i o 17.00. Natomiast o godz. 14.oo w kościele Nieszpory za Zmarłych. Po nich procesja na cmentarz z modlitwą różańcową. Tam modlitwy za Zmarłych i wypominki. Po nich około g. 15.00 Msza Święta za Wszystkich Zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu i w obrębie naszej parafii. W czasie Mszy Świętej na cmentarzu udzielimy Komunii Świętej. Po Mszy Świętej poświęcenie nowych pomników. A o godz. 18.00 - na cmentarzu Różaniec za Zmarłych poprowadzi młodzież. 
2. Jutro Dzień Zaduszny. Msze Święte jak w niedzielę. 20 minut przed każdą Mszą Świętą - wypominki i  modlitwy za zmarłych. Wypominki i modlitwy za Zmarłych będą we wszystkie niedziele listopada o godz. 16.30.
3. Od południa Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny można zyskać odpust zupełny i ofiarować za jednego zmarłego. Warunkami zyskania odpustu zupełnego są: spowiedź święta lub stan łaski uświęcającej, pobożne nawiedzenie kościoła, odmówienie Ojcze nasz oraz modlitwy w intencji Ojca Świętego i przyjęcie Komunii Świętej. W dniach od 1 - 8 listopada można również zyskać odpust zupełny za dusze w czyśćcu cierpiące przez nawiedzenie cmentarza i odmówienie wyżej wymienionych modlitw oraz przyjęcie Komunii Świętej.
4. Chorych odwiedzimy - w sobotę 15 listopada.
 
WSZYSTKICH WIERNYCH ZMARŁYCH - NIEDZIELA 2 XI. 2014

1. Dzisiaj Dzień Zaduszny - Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze święte jak w niedzielę. 20 minut przed każdą Mszą Świętą - wypominki i  modlitwy za zmarłych. 
2. Za Wszystkich Zmarłych Wypominanych będziemy odmawiać różaniec przez wszystkie niedziele listopada o godz. 16.30, po nim Msza Św. wieczorna o 17.00.
3. Dzisiaj I Niedziela miesiąca. Po każdej Mszy Św. adoracja Najśw. Sakramentu. 
4. We wtorek wspomnienie Św. Karola Boromeusza, patrona Św. Jana Pawła II. 
5. We czwartek o 17.00 Adoracja Najśw. Sakramentu. Zapraszamy parafian z II strony Domaczki z ul. Bratków, Bajecznej i Biwakowej oraz VII Różę Kobiet. 
6. W tym tygodniu przypadają I Czwartek i I Piątek miesiąca. Okazja do Spowiedzi Świętej codziennie ½ g. przed każdą Mszą Świętą a w I Czwartek i w I Piątek od godz. 17.00. Msza Święta I Piątkowa dla wszystkich o godz. 7.00 a dla dzieci i młodzieży o godz. 18.00. Kancelaria w I czwartek i I Piątek czynna od godz. 19.00. 
7. W sobotę 8 listopada o godz. 9.00 - Msza Święta Jubileuszowa z okazji 50 - lecia szkoły na Górnym Czańcu w intencji absolwentów, uczniów, rodziców i pracowników gimnazjum oraz osób, które były i są związane z ta szkołą. (W Natanaelu w ramce 2 XI – prosi p. dyr. Gimnazjum) Z okazji 50 - lecia szkoły na Górnym Czańcu - Dyrektor, Rada Pedagogiczna i Rada Rodziców zapraszają absolwentów, rodziców, pracowników oraz osoby związane ze szkołą w dniu 8 listopada na Mszę Świętą o godz. 9.00 i na Uroczystości Jubileuszowe, które odbędą się w Publicznym Gimnazjum w Czańcu im. Ks. Kard. Karola Wojtyły.  Św. Janie Pawle II miej naszą szkołę w swojej opiece.
8. W sobotę,8 listopada o godz. 17.30 Różaniec za Ojczyznę poprowadzi Rodzina Radia Maryja.
9. W przyszłą niedzielę zgodnie z zarządzeniem Ks. Bpa Ordynariusza przed kościo łem II składka na organizację Światowych Dni Młodzieży.
10. Na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa w roku 2016 przyjedzie młodzież całego świata. W związku z tym Ks. Bp Ordynariusz kieruje prośbę o przyjęcie młodzieży także w naszej parafii. Termin od 20 - 25 lipca 2016 roku. Chodzi o nocleg, wyżywienie. Będą to grupy 50 - 60 osobowe. Rodziny, które mogłyby przyjąć po kilka osób prosimy o zgłoszenie się do kancelarii.
11. We wtorek, 11 listopada - 96 rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Msze Święte o godz. 7.00, 9.00, o 10.45 Msza Święta w int. Ojczyzny, za poległych i pomordowanych, abyśmy mogli żyć w pokoju od Koła Gospodyń Wiejskich. Zapra szamy wszystkich Parafian, poczty sztandarowe, orkiestrę, chór „Potok”, Koło Gospodyń, stowarzyszenia, dzieci szkolne, gimnazjalistów, młodzież. W czasie Mszy Św. inscenizacja patriotyczna w wykonaniu dzieci i młodzieży w kościele. Wieczorem Msza Św. o godz. 18.00. Każdą Mszę Świętą zakończymy hymnem „Boże cos Polskę”. Pamiętamy o ozdobieniu każdego domu flagą narodową.
12. Chorych odwiedzimy - w sobotę 15 listopada. Prosimy o potwierdzenie w zakrystii.
13. W tym tygodniu Pan Organista zacznie rozprowadzać w rodzinach opłatki wigilijne. Opłatki poświęcone przez kapłana będą znakiem jedności naszej rodziny parafialnej. Ofiary składane przy okazji roznoszenia opłatków nie są zapłatą za opłatki ale są ofiarą za całoroczną pracę p. organisty.
14. „Bóg zapłać” za sprzątanie świątyni i kwiaty. O pomoc w sprzątaniu Kościoła w poniedziałek prosimy parafian z Bukowca Czanieckiego c.d. od p. Janoszowej do p. Syga, w sobotę od Mularczyka do p. Józefy Błasiak.