herb_jpii.png
Krótki rodowód
rodziny Wojtyłów

W XVIII w. z Żabnicy do Czańca przeniosła się rodzina Wojtyłów. Byli to protoplaści Ojca Świętego, obecnie Sługi Bożego Jana Pawła II. W Czańcu mieszkał jego dziadek Maciej, który później zajął się kupiectwem i przeniósł się do Lipnika k. Bielska. Tam urodził się ojciec Karola Wojtyły, który pracując w wojskowości osiedlił się w Wadowicach.

Stuletni dystans czasowy nie zatarł w ludzkiej pamięci faktu, że do Bielska Maciej Wojtyła przybył z niedalekiego Czańca, potomkowie Wojtyłów żyją w Czańcu do dzisiaj.
dzisiaj jest piątek, 22 sierpnia, 234 dzień 2014 roku
Ogłoszenia duszpasterskie PDF Drukuj Email

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XX NIEDZIELA ZWYKŁA – 17 SIERPNIA 2014

1. Dzisiaj o 16.30 Koronka do Bożego Miłosierdzia i ucałowanie relikwii Św. Siostry Faustyny O 17.00 Msza Święta.
2. We czwartek o g. 17.00 Adoracja Najśw. Sakramentu. Zapraszamy wszystkich a szczególnie parafian z o g. 17.00 Adoracja Najśw. Sakramentu. Zapraszamy wszystkich a szczególnie parafian  z Bukowca Porąbskiego Górnego z ulic: Gronowej, Bażantów, Barwnej, Bosmańskiej, Biwakowej, Braterskiej, oraz z ulic: Borowików, Brylantowej, Bukowej, Borowej i Bukowskiego Gronia oraz IV Różę Kobiet.
4. W przyszłą niedzielę, 24 sierpnia Uroczystość Odpustowa ku czci Św. Bartłomieja Apostoła. Msze Św. o godz. 6.00, 7.00, 9.00, suma o 11.00  i Msza Święta popołudniowa o godz. 17.00. Nie będzie Mszy Św. o godz. 12.00. Z racji prac wokół kościoła nie będzie też procesji. Po Mszy Św. odśpiewamy  „Te Deum”.
5. Okazja do spowiedzi w sobotę od godz. 16.00 - 17.30.
6. O udział w Sumie Odpustowej prosimy: chór, orkiestrę, poczty sztandarowe, Koło Gospodyń, młodzież do niesienia chorągwi i sztandarów, kobiety do niesienia feretronów, ojców do niesienia światła, baldachimu, dzieci w strojach komunijnych oraz dzieci w strojach krakowskich.
Z racji Odpustu Parafialnego można zyskać odpust zupełny.
7. Zwyczajem lat poprzednich podczas ostatnich tygodni wakacji trwa akcja Caritas „Tornister pełny uśmiechu”. Każdego, kto może prosimy o wypełnienie reklamówki przyborami szkolnymi. Tornistry będą w późniejszym terminie.  Zebrane pomoce przekażemy dzieciom naszej szkoły.
8. We wtorek 19 i 26 sierpnia poradnia dla narzeczonych i małżeństw będzie nieczynna.
9. W niedzielę 31 sierpnia o godz. 11.00 na stadionie LKS - odbędą się u Dożynki Diecezjalno - Powiatowo - Gminne. Liturgii będzie przewodniczył  Ks. Bp Ordynariusz Roman Pindel. Z racji Dożynek Msze Święte w kościele  w niedzielę 31 sierpnia będą o godz. 7.00 9.00 i 17.00. Msza Św. Dożynkowa o g. 11.oo na Stadionie LKS - u.  Zbiórka o godz. 10.30 na parkingu przy Lewiatanie. Nie będzie też Mszy Św. o g. 12.00.  Do tradycji należy, że parafia, w której są Dożynki Diecezjalne, wyjeżdża z wieńcem dożynkowym na Dożynki Ogólnopolskie do Częstochowy. Wyjazd   w niedzie-  lę, 7 września o godz. 6.00. Koszt 35 zł. Zapisy w zakrystii.
10. Zarząd KGW Czaniec w dniu 8 września organizuje tradycyjną pielgrzymkę do Rychwałdu. Cena 35 złotych z posiłkiem.  Zapisy wieczorem pod tel. 33 8109 298.
KGW zawiadamia również, że nadal trwają warsztaty żywieniowe i zaprasza w środy od godz. 15.00 do Domu Kultury.
11. Po Mszy Św. można nabyć „Gościa Niedzielnego”, „Niedzielę” i „Źródło”.
12. W przyszłą niedzielę, IV miesiąca składka przeznaczona na zmianę otoczenia kościoła. Tych, którzy mogą prosimy o składkę kopertową.
13. „Bóg zapłać” tym, którzy przynieśli kwiaty i sprzątali świątynię. O pomoc w sprzątaniu Kościoła w poniedziałek prosimy parafian z Czańca Górnego c.d. z ul. Kard. Wojtyły od p. Bogaczów do p. Witkowskich, w sobotę II strona Domaczki od p. Marusarz do Wojtyłów - Rodaków.