herb_jpii.png
Krótki rodowód
rodziny Wojtyłów

W XVIII w. z Żabnicy do Czańca przeniosła się rodzina Wojtyłów. Byli to protoplaści Ojca Świętego, obecnie Sługi Bożego Jana Pawła II. W Czańcu mieszkał jego dziadek Maciej, który później zajął się kupiectwem i przeniósł się do Lipnika k. Bielska. Tam urodził się ojciec Karola Wojtyły, który pracując w wojskowości osiedlił się w Wadowicach.

Stuletni dystans czasowy nie zatarł w ludzkiej pamięci faktu, że do Bielska Maciej Wojtyła przybył z niedalekiego Czańca, potomkowie Wojtyłów żyją w Czańcu do dzisiaj.
dzisiaj jest poniedziałek, 27 kwietnia, 117 dzień 2015 roku
Ogłoszenia duszpasterskie PDF Drukuj Email

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA - 26 KWIETNIA 2015

1.Dzisiaj o godz. 16.30 Nabożeństwo do MB Czanieckiej i o 17.00 Msza Święta.

2. Jutro o godz. 18.00 Msza Święta dla Apostolatu Maryjnego i spotkanie w Betanii.

3. Msza Święta dla Wspólnoty Ewangelizacyjnej we środę. 6 maja o godz. 18.00

4. W czwartek, 30 kwietnia wyruszy III Piesza Pielgrzymka Diecezjalna z Hałcnowa do Łagiewnik. Rozpocznie się Eucharystią w Hałcnowie o godz. 12.00. Zakończy 3 maja o godz. 17.00.

5. W naszej świątyni we czwartek o 17.00 adoracja Najświętszego Sakramentu. O 18.00 Msza Święta. Na adoracje zapraszamy parafian z Czańca Dolnego: z ul. Korzennej, Krętej, Krótkiej, Kęckiej i Kamiennej oraz IV różę kobiet.

6. W tym tygodniu przypadają I Piątek i I Sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi świętej codziennie ½ g. przed każdą Mszą Świętą. a w Czwartek i w I Piątek od godz. 17.00. Msza Święta I Piątkowa dla członków Straży Honorowej NSPJ o godz. 7.00 a dla dzieci i młodzieży o godz. 18.00. Chorych odwiedzimy w sobotę, 2 maja od godz. 8.00. Prosimy o potwierdzenie.

7. W piątek, 1 maja o godz. 9.00 Msza Święta w intencji Ojczyzny od członkiń Koła Gospodyń Wiejskich. Na tę Mszę Świętą zapraszamy wszystkich parafian, wszystkie grupy i zespoły działające przy parafii, grupy i zespoły działające na terenie Czańca oraz chór, orkiestrę, strażaków i wszystkie poczty sztandarowe. Po Mszy Świętej inscenizacja w kościele w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum. Biskupi polscy udzielili na ten dzień dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

8. W piątek, 1 maja rozpoczynamy Nabożeństwa Majowe. Będziemy je odprawiać w tygodniu o godz. 17.30, w niedziele o godz. 16.30. Podczas Nabożeństw będziemy odkrywać tajemnice, które kryje w sobie obraz Matki Bożej z Guadalupe w Meksyku. Każdego dnia dzieci otrzymają obrazek do wklejenia na planszę.

9. W sobotę, 2 maja liturgiczna Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. Msze Święte o godz. 6.30, 7.00 i 18.00.

10. W przyszłą niedzielę Uroczystość I Komunii Świętej w czasie Mszy św. o godz. 10.30. Spowiedź dla dzieci, które mają przystąpić do I Komunii Św. oraz rodziców, chrzestnych i ich rodzin w piątek, 1 maja od godz. 16.00. Wszystkie inne dzieci i dorosłych prosimy o spowiedź we czwartek, 30 kwietnia. Z racji spowiedzi przed I Komunią Świętą kancelaria w czwartek będzie czynna od godz. 19.00. W piątek - 1 maja kancelaria nieczynna.

Wszystkich Parafian, którzy nie mają w rodzinach I Komunii św. prosimy, aby wybrali udział w innej Mszy Świętej. Wszystkie bowiem ławki będą zarezerwowane i zajęte przez dzieci i ich rodziców. W Dniu I Komunii Św. 3 maja - Msza Święta z godz. 12.00 będzie wyjątkowo o godz. 12.30.

12. Każdą rodzinę zachęcamy do lektury gazet katolickich.

13. Towarzystwo Pomocy im. Św. Alberta w Bielsku - Białej składa gorące podziękowanie za ofiary na kuchnię dla bezdomnych. Kwesta wyniosła - 4.623 zł. Orkiestra również dziękuje za złożone ofiary.

14. W sobotę, 16 maja o godz. 5.00 rano organizowany jest wyjazd do Wrocławia: W programie zwiedzanie Wrocławia i Panoramy Racławickiej z przewodnikiem. Zapisy u p. Ewy.

15. Tylko 4 miesiące dzieli nas od Jubileuszu 450 - lecia parafii. Pamiątką Jubileuszu będzie m.in. porcelana ze złotym napisem okolicznościowym, którą można oglądać na ołtarzu Św. Bartłomieja. Cena 30 zł. Porcelanę można zamawiać u Sióstr w zakrystii. Mogą to być również zestawy śniadaniowe, kawowe, obiadowe a także patery.

16. Wójt Gminy Porąbka informuje, że począwszy od 2015 roku, realizowany będzie Program Budowy Przydomowych Oczyszczalni Ścieków, w ramach którego mieszkańcy naszej gminy będą. mogli otrzymać dopłaty do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków.

Ewentualne współfinansowanie inwestycji będzie dotyczyć jedynie posesji zlokalizowanych na terenach gdzie obecnie brak jest kanalizacji sanitarnej oraz na których z przyczyn ekonomicznych i technicznych nie jest planowana jej budowa.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o wypełnienie ankiety, której druk można odebrać w Urzędzie Gminy Porąbka oraz w biurze sołtysa, a także pobrać ze strony internetowej Urzędu Gminy Porąbka. Termin składania ankiet upływa dnia 15 lipca 2015r.

17. „Bóg zapłać” za przyniesione kwiaty i za sprzątanie świątyni. O pomoc w sprzątaniu Kościoła w poniedziałek i w sobotę prosimy rodziców dzieci I Komunijnych.