herb_jpii.png
Krótki rodowód
rodziny Wojtyłów

W XVIII w. z Żabnicy do Czańca przeniosła się rodzina Wojtyłów. Byli to protoplaści Ojca Świętego, obecnie Sługi Bożego Jana Pawła II. W Czańcu mieszkał jego dziadek Maciej, który później zajął się kupiectwem i przeniósł się do Lipnika k. Bielska. Tam urodził się ojciec Karola Wojtyły, który pracując w wojskowości osiedlił się w Wadowicach.

Stuletni dystans czasowy nie zatarł w ludzkiej pamięci faktu, że do Bielska Maciej Wojtyła przybył z niedalekiego Czańca, potomkowie Wojtyłów żyją w Czańcu do dzisiaj.
dzisiaj jest środa, 17 września, 260 dzień 2014 roku
Ogłoszenia duszpasterskie PDF Drukuj Email
W sobotę 13 września - Nabożeństwo Fatimskie. Od godz. 17.15 Różaniec za Ojczyznę poprowadzi Rodzina Radia Maryja. Od godz. 17.30 możliwość spowiedzi. O godz. 17.45 Koronka do Bożego Miłosierdzia i o godz. 18.00 Msza Święta Fatimska. Po Mszy Świętej procesja światła z Różańcem Fatimskim, trasą pod Kościół i pod Kępą. Na Nabożeństwo Fatimskie zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych. Do niesienia figury Matki Bożej Pani Fatimskiej prosimy Straż Honorowa NSPJ, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Legion Maryi, Akcję Katolicką, Apostolat Maryjny, KSM I Oazę. Pod chórem do nabycia lampiony ze świecami fatimskimi. Cena 4 zł. Składka w Dniu Fatimskim przeznaczona na otoczenie kościoła.

Chrześcijanie Bliskiego Wschodu (Północnego Iraku, Syrii i Palestyny), w okrutny sposób prześladowani przez dżihadystów potrzebują naszego pilnego modlitewnego i materialnego wsparcia. Bp Ordynariusz zarządził składkę na ten cel w dzisiejszą niedzielę przed kościołem.

NIEDZIELA - 14 WRZEŚNIA 2014
ŚWIĘTO PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO

1. Dzisiaj o g. 16.30 - Nieszpory i o 17.00 Msza Święta.
2. Jutro o g. 18.00 - Msza Święta o uzdrowienie.
3. Msza Święta dla Akcji Katolickiej we wtorek o g. 18.00. Po niej spotkanie w Betanii.
4. We czwartek na Adorację Najśw. Sakramentu o g. 17.00 zapraszamy wszystkich, szczególnie parafian z Czańca Dolnego z ul. Konwaliowej i Krokusów oraz VIII Różę Kobiet.
5. Chłopców, którzy chcą zostać ministrantami zapraszamy na spotkanie w sobotę 20 września o godz. 9.00.
6. W sobotę, 27 września o godz. 8.00 - wyjazd do Kalwarii na Drogę Krzyżowa za Zmarłych. Koszt 20 zł. Zgłoszenia tylko do 21 września włącznie w zakrystii.
7. Pielgrzymka do Poznania, Gniezna, Lichenia i Kalisza w dniach 27 i 28 września. Zgłoszenia u p. Ewy.
8. W przyszłą niedzielę o godz. 12.00 S. Chrztu Świętego i błogosławieństwo dzieci w 1 rocznicę Urodzin. Katecheza dla rodziców i chrzestnych w sobotę po Mszy Św. wieczornej.
9. Prace przy otoczeniu kościoła są zaplanowane na 2 lata. Cała powierzchnia do pokrycia granitem wynosi 1300 m2. Byłoby dobrze, by całe otoczenie, zostało wykonane przed zimą. Ale czy będzie to możliwe. Na razie nie mamy kamienia. I nie mamy pieniędzy. Firma Kizner i pracownicy pracują bez wypłacenia. Otrzymają je dopiero po Nowym Roku. A za drugą połowę granitu zapłacimy firmie „Strzegom” dopiero po Wielkanocy przyszłego roku. Jeden dekor jest wykonany, choć zapłacony tylko w połowie. Na drugi dekor nie ma sponsora. Pozostanie jeszcze montaż lamp. W niedzielę 28 września składka przeznaczona otoczenie.
10. Po Mszy Św. można nabyć prasę katolicką, w tym „ Małego Gościa Niedzielnego”.
11. Wójt Gminy Porąbka informuje, że od dnia 1 września 2014 roku w oddziale  Pogotowia Ratunkowego w Kobiernicach możliwa będzie nocna i świąteczna opieka ambulatoryjna lekarska i pielęgniarska w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Usługi medyczne świadczone będą codziennie od godz. 18.00 do 8.oo rano następnego dnia oraz w soboty i w niedziele, a także w dni świąteczne i ustawowo wolne od pracy.
12. Do 30 września na terenie naszej Gminy ankieterzy będą przeprowadzali tzw. badania zachowań komunikacyjnych. Chodzi o to, by poznać jak często i jakimi środkami transportu podróżujemy. Chodzi o nasze preferencje i oczekiwania w sto sunku do transportu zbiorowego..
13.„Bóg zapłać” tym, którzy dzisiaj złożą ofiarę na prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie.
14. „Bóg zapłać” tym, którzy przynieśli kwiaty i sprzątali świątynię. O pomoc w sprzątaniu Kościoła w poniedziałek prosimy parafian Zagłębocza z ul. Zielonej od p. Mieczysława Chrapkiewicza do krzyża oraz z ul. Zielnej i Zagonowej, w sobotę z ul. Zagłębocze od krzyża do lasu po obu stronach.