herb_jpii.png
Krótki rodowód
rodziny Wojtyłów

W XVIII w. z Żabnicy do Czańca przeniosła się rodzina Wojtyłów. Byli to protoplaści Ojca Świętego, obecnie Sługi Bożego Jana Pawła II. W Czańcu mieszkał jego dziadek Maciej, który później zajął się kupiectwem i przeniósł się do Lipnika k. Bielska. Tam urodził się ojciec Karola Wojtyły, który pracując w wojskowości osiedlił się w Wadowicach.

Stuletni dystans czasowy nie zatarł w ludzkiej pamięci faktu, że do Bielska Maciej Wojtyła przybył z niedalekiego Czańca, potomkowie Wojtyłów żyją w Czańcu do dzisiaj.
dzisiaj jest czwartek, 31 lipca, 212 dzień 2014 roku
Ogłoszenia duszpasterskie PDF Drukuj Email
Dzisiaj z racji Św. Krzysztofa po każdej Mszy Św. obrzęd poświęcenia samochodów i pobłogosławienia kierowców a z racji IV niedzieli miesiąca składka przeznaczona na otoczenie kościoła. Nadal szukamy sponsora na 1½ dekora.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - XVII NIEDZIELA ZWYKŁA – 27 LIPCA 2014

1. Dzisiaj o godz. 14.00 Koło Gospodyń Wiejskich w Porąbce oraz Wydział Zdrowia Starostwa Powiatowego w Bielsku Białej zapraszają do Domu Kultury w Porąbce na „Wystawę rękodzieła Tradycyjnego - Serwety, kwiaty, biżuteria” oraz prelekcje na temat problemów zdrowotnych i zasad zdrowego żywienia wraz z pokazem i de gusta cją. Będzie możliwość wykonania bezpłatnych badań ciśnienia tętniczego krwi, poziom cukru, choleste rolu i tkanki tłuszczowej.
2. Dzisiaj o godz. 16.30 Nabożeństwo do Św. Anny i Św. Joachima z błogosławieństwem wnucząt. Zapraszamy babcie i dziadków z wnukami.
3. We wtorek - Św. Marty. W czwartek - Św. Ignacego z Loyoli, kapłana. W piątek Św. Alfonsa Marii Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła.
4. We czwartek o g. 17.00 Adoracja Najśw. Sakramentu. Zapraszamy wszystkich para-fian a szczególnie z Budzian z ul. Zagajników, Południowej, z ul. Zagłębocze, Zarzecze, Zdrojowej, Zamkowej i Zachodniej oraz II Różę Kobiet.
5. W tym tygodniu przypadają I Piątek i I Sobota miesiąca. Okazja do Spowiedzi Świętej codziennie ½ g. przed każdą Mszą Świętą. a w Czwartek i w I Piątek od godz. 17.00. We czwartek o 17.00 wynagradzająca adoracja NS, o 17.45 Nowenna do MB Czanieckiej i Msza Św. Wieczorna. Msza Święta I Piątkowa o godz. 7.00 i 18.00.
6. W piątek rozpoczynamy sierpień - miesiąc trzeźwości i abstynencji pod hasłem: „Kochająca matka zawsze trzeźwa”. Dołóżmy starań, by nasze codzienne życie było trzeźwe.
7. W I Sobotę Msza Św. Wotywna ku czci Niepokalanego Serca NMP o godz. 7.00. Po niej Różaniec Wynagradzający Niepokalanemu Sercu MB. O 17.30 Różaniec poprowadzi Rodzina Radia Maryja o pokój na świecie. Chorych odwiedzimy w sobotę od godz. 8.00. Prosimy o potwierdzenie w zakrystii.
8. W sobotę, 2 sierpnia przypada dzień odpustu tzw. Porcjunkuli. Wierni mogą go zyskać nawiedzając kościół, przystępując w stanie łaski uświęcającej do Komunii Świętej i polecając P. Bogu intencje Ojca Świętego. Program Odpustu z racji MB Anielskiej w klasztorze OO. Franciszkanów wywieszony jest w gablotce. Główna Suma w sobotę o godz. 12.00.
9. Po Mszy Św. można nabyć prasę katolicką.
10. Piesza pielgrzymka naszej diecezji na Jasna Górę odbędzie się od 6 - 11 sierpnia. Zapisy w księgarni katolickiej w Kętach ul. Rynek 25.
11. Uroczystości w Kalwarii: w piątek, 15 sierpnia w Uroczystość Wniebowzięcia NMP o godz. 15.00 - Procesja Zaśnięcia NMP z Domku Maryi do kościoła Grobku. W niedzielę 17 sierpnia o godz. 6.30 Msza Św. w kościele Grobku NMP i procesja Wniebowzięcia. Wyjazd indywidualny natomiast wyjazd na Dróżki za Zmarłych w sobotę, 27 września.
12. Dożynki Diecezjalno - Powiatowo - Gminne z udziałem Ks. Bpa Ordynariusza Romana Pindla odbędą się 31 sierpnia na stadionie Ludowego Klubu Sportowego w Czańcu. O przygotowanie wieńca dożynkowego prosimy rolników z Zagłębocza, Zarzecza i Folwarku. Do tradycji należy, że parafia, w której są Dożynki Diecezjalne, wyjeżdża z wieńcem dożynkowym na Dożynki Ogólnopolskie do Częstochowy. Wyjazd   w niedzielę, 7 września.
13. „Bóg zapłać” tym, którzy przynieśli kwiaty i sprzątali świątynię. O pomoc w sprzątaniu Kościoła w poniedziałek prosimy parafian z Pasionek c.d. od p. Gałuszków, w sobotę z Czańca Górnego od p. Pałoszów do p. Emilii Dudziak.