herb_jpii.png
Krótki rodowód
rodziny Wojtyłów

W XVIII w. z Żabnicy do Czańca przeniosła się rodzina Wojtyłów. Byli to protoplaści Ojca Świętego, obecnie Sługi Bożego Jana Pawła II. W Czańcu mieszkał jego dziadek Maciej, który później zajął się kupiectwem i przeniósł się do Lipnika k. Bielska. Tam urodził się ojciec Karola Wojtyły, który pracując w wojskowości osiedlił się w Wadowicach.

Stuletni dystans czasowy nie zatarł w ludzkiej pamięci faktu, że do Bielska Maciej Wojtyła przybył z niedalekiego Czańca, potomkowie Wojtyłów żyją w Czańcu do dzisiaj.
dzisiaj jest środa, 3 września, 246 dzień 2014 roku
Ogłoszenia duszpasterskie PDF Drukuj Email

1. Dzisiaj Dożynki Diecezjalno - Powiatowo - Gminne. Msze Święte w kościele jeszcze o godz. 9.00 i popołudniu o 16.30 Nieszpory i o 17.00 Msza Święta. Msza Św. Dożynkowa o g. 11.00 na Stadionie LKS - u.  Zbiórka na parkingu przy Lewiatanie o godz. 10.30. Nie będzie też Mszy Św. o g. 12.00.  Do tradycji należy, że parafia, w której są Dożynki Diecezjalne, wyjeżdża z wieńcem dożynkowym na Dożynki Ogólnopolskie do Częstochowy. Wyjazd  w niedzielę, 7 września o godz. 6.00. Zapisy w zakrystii.
2. W poniedziałek rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego. O godz. 8.00 Msza Święta  dla  młodzieży Gimnazjum, o godz. 9.00 dla dzieci ze Szkoły Podstawowej. Msze Święte w tygodniu poczynając od jutra będziemy odprawiać o godz. 6.30, 7.00 i 18.00.
3. W tym tygodniu przypadają I Czwartek, I Piątek i I Sobota miesiąca. Okazja do Spowiedzi Świętej codziennie ½ g. przed Mszą Świętą a w I Czwartek i w I Piątek od godz. 17.00. We czwartek o 17.00 adoracja Najświętszego Sakramentu. Zapraszamy wszystkich a szczególnie parafian z Czańca Dolnego: z ul. Krajobrazowej, Kościelnej, Kłosowej, Klonowej, oraz z ul. Dworskiej, Działkowej, Dolnej i Dumnej oraz VI Różę Kobiet. Msza Święta I Piątkowa dla członków Straży Honorowej NSPJ rano o godz. 7.00 a dla dzieci i młodzieży o godz. 18.00. Kancelaria w I czwartek i I Piątek czynna od godz. 19.00.
4. W I Piątek, 2 września w czasie Mszy Św. o 18.00 rozpoczniemy nowy rok pracy formacyjnej. Zapraszamy wszystkie grupy parafialne dzieci, młodzież i dorosłych: Natomiast w sobotę, 6 września o godz. 16.00 ognisko integracyjne w ogrodach plebańskich dla wszystkich grup parafialnych: dzieci, młodzieży i dorosłych.
5. W I Sobotę Msza Św. Wotywna ku czci Niepokalanego Serca NMP o godz. 7.00. Po niej Różaniec Wynagradzający Niepokalanemu Sercu MB. Chorych odwiedzimy w sobotę od godz. 8.00. Prosimy o potwierdzenie w zakrystii.
6. W przyszłą niedzielę, I miesiąca liturgię Mszy Św. przygotuje i poprowadzi poprowadzi Stowarzyszenie Rodzin Katolickich.
7. Po Mszy Św. można nabyć „Gościa Niedzielnego”, „Małego Gościa” „Niedzielę” i „Źródło”.
8. Trwa akcja Caritas „Tornister pełny uśmiechu”. Każdego, kto może prosimy tym razem o wypełnienie tornistra przyborami szkolnymi. Tornistry są na ołtarzu Św. Bartłomieja. Zebrane pomoce przekażemy dzieciom naszej szkoły.
9. Akcja oddawania krwi odbędzie się w przyszłą niedzielę, 7 września w autokarze w centrum Porąbki od godz. 9.00 – 13.30.
10. „Bóg zapłać” tym, którzy przynieśli kwiaty i sprzątali świątynię. O pomoc w sprzątaniu Kościoła w poniedziałek prosimy parafian z Czańca Górnego od państwa Wróblewskich do p. Romik a w sobotę II strona Domaczki od p. Buda do pani Józefy Dwornik.