herb_jpii.png
Krótki rodowód
rodziny Wojtyłów


W XVIII w. z Żabnicy do Czańca przeniosła się rodzina Wojtyłów. Byli to protoplaści Ojca Świętego, obecnie Sługi Bożego Jana Pawła II. W Czańcu mieszkał jego dziadek Maciej, który później zajął się kupiectwem i przeniósł się do Lipnika k. Bielska. Tam urodził się ojciec Karola Wojtyły, który pracując w wojskowości osiedlił się w Wadowicach.

Stuletni dystans czasowy nie zatarł w ludzkiej pamięci faktu, że do Bielska Maciej Wojtyła przybył z niedalekiego Czańca, potomkowie Wojtyłów żyją w Czańcu do dzisiaj.
dzisiaj jest niedziela, 23 listopada, 327 dzień 2014 roku
Ogłoszenia duszpasterskie PDF Drukuj Email

NIEDZIELA 23 XI 2014

1. Dzisiaj Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, patronalne Święto Straży Honorowej NSPJ, Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Po każdej Mszy Akt Poświęcenia rodziny ludzkiej Jezusowi Chrystusowi Królowi Wszechświata. Za jego odmówienie można zyskać odpust zupełny spełniając zwykłe warunki. 
2. Główne uroczystości z udziałem Ks. Biskupa Ordynariusza w Bielsku - Białej. Rozpo- częcie o g. 15.00 w kościele NSPJ. O 17.00 - Msza Święta. W naszej świątyni o 16.30 Różaniec z wypominkami i modlitwami za Zmarłych i o 17.00 Msza Święta.
3. Msza Święta dla apostolatu Maryjnego w poniedziałek, 24 listopada o g. 18.00.
4. Msza Święta dla Akcji Katolickiej we wtorek, 25 listopada o g. 18.00. W tym dniu w naszej parafii całodniowa adoracja Najświętszego Sakramentu.
5. We czwartek o godz. 17.00 adoracja Najśw. Sakramentu. Poświęćmy czas Chrystusowi. Zapraszamy parafian z Przytnicy z ul.  Podgórskiej, Cichej, Czeremchowej i Cyprysowej oraz II Różę Kobiet.
6. W czwartek 27 listopada o godz. 15.30 zapraszamy dzieci w wieku 3-5 lat wraz z rodzicami do Domu Kultury w Czańcu na lekcję pokazową połączona z zapisami dzieci na zajęcia ruchowo - muzyczne.
7. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy Adwent a zarazem ROK ŻYCIA KONSEKROWA NEGO. Roraty dla dzieci codziennie o godz. 17.30. W sobotę o godz. 7.00. Msza Święta Adwentowa w tygodniu o godz. 6.45. 
8. Główną postacią tegorocznych Rorat będzie Św. Teresa z Avila. Wybór taki wiąże się z Jubileuszem 500 rocznicy Urodzin Św. Teresy oraz z ogłoszonym przez Ojca Świętego Franciszka ROKIEM ŻYCIA KONSEKROWANEGO. Rodzice już od dzisiaj mogą zakupić dzieciom na Roraty grudniowy numer „Małego Gościa” w zakrystii.
9. W sobotę, 6 grudnia o godz. 15.30 Św. Mikołaj przyjedzie w do Domu Kultury w Czańcu. Prosimy, aby sprawy organizacyjne rodzice załatwili w czwartek i piątek, 4 i 5 grudnia w godzinach od 15.00 - 18.00 w Domu Kultury u p. Gabrysi. (kontakt: 667 100 025)
10. Pozostało jeszcze 9 miesięcy do radosnego świętowania Jubileuszu 450 - lecia naszej parafii. Obchodzić go będziemy 29 i 30 sierpnia 2015 roku. Zachęcamy do wspólnej modlitwy w rodzinach w intencji dobrego przeżycia nadchodzącego Jubileuszu. (np. Dziesiątek różańca, Pod Twoja obronę).
11.Przed zimą Caritas naszej diecezji organizuje zbiórkę darów dla uchodźców z Ukrainy. W naszym dekanacie w najbliższą środę i czwartek od godz. 16.30 - 19.00 przy parafii NSPJ w Kętach. Chodzi o wszystkie produkty spożywcze o długim terminie ważności oraz środki higieniczne i chemiczne. 
12. „Bóg zapłać” za ofiary na otoczenie kościoła, sprzątanie świątyni i kwiaty. O pomoc w sprzątaniu Kościoła w poniedziałek prosimy parafian z Łęgu od p. Genowefy Kula do p. Jadwigi Olczyk, w sobotę Łęg c.d. od p. Bargłów do p. Drabczyk.